logo ANA SAYFA   SSS   İLETİŞİM  ARKADAŞINA ÖNER
k1 k2
Ayak Cerrahisi - Selim Muğrabi Hakkında
Ayak Cerrahisi - Erişkin Ayak Problemleri
Çocuk Ayak Problemleri
Ayak Cerrahisi - Selim Muğrabiye Sorun
Ayak Cerrahisi - Hasta Görüşleri
Ayak Cerrahisi - Selim Mugrabi Videoları
Ayak Cerrahisi - Ayak Cerrahisi Randavu İste
Ayak Cerrahisi Uzman Kadro - Op. Dr. SELİM MUĞRABİ
 
Mesai Saatleri:
Pazartesi:
14:00 - 19:00
Hafta içi diger günler:
9:30 - 19:00
Cumartesi:
9:30 - 14:00
Randevu almak için; 0212 240 1530 / 0212 240 1536 arayabilirsiniz.
Merkezimize iletişim numaralarından ulaşabileceğiniz gibi, sağ tarafdaki "Randavu İste!" butonundan yaptığınız başvuralarla da ulaşabilirsiniz. Ayak Cerrahisi Randavu İste
seo
 

Topuk Ağrısı Nedir? , Topuk Ağrısının Sebebleri Nelerdir? , Topuk Ağrısı Neden Olur?

 

Erişkin Ayak Problemleri

 

Topuk Ağrısı Nedir?, Topuk Ağrısının Sebebleri Nelerdir?, Topuk Ağrısı Neden Olur?, Topuk Ağrısı Hakkında Bilmemiz Gerekenler?, Topuk Ağrısı Hakkında Merak Edilenler?, Topuk Ağrısı Türleri Nelerdir?, Topuk Ağrısı Hakkındaki Uzman Görüşleri?, gibi soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Yürüdüğünüz her adımda, her bir ayağınızın üzerine 60 tonluk baskı uygularsınız. "Ayağın ve Ayak Bileği" ekleminin en fazla etkilendiği problem, spor yaparken veya yürürken sert ayakkabılar giydiğinizde veya çıplak ayakla sert yüzeylerde yüründüğün de topuk ağrınızın gelişmesidir. Ağrıyan topuğunuzu dinlendirmek çoğunlukla problemin çözülmesini sağlar. Ancak pek çok insan, topuk ağrısının erken belirtilerini görmezden gelir ve aktivitelerini sürdürmeye devam eder. Hassas ve acıyan topuğunuzu kullanmaya devam ettiğinizde, topuk ağrısı kötüleşecek ve bir çok sorunlara yol açacak ve kronikleşecektir.

Değerlendirme ve Tedavi


Topuk ağrısının bir çok sebebi vardır.  Topuk ağrısı için doktora başvurunuz da tam olarak topuk ağrınızın nerede olduğunu ve ne zamandan beri devam ettiğini anlatın. Doktorunuz hassasiyet ve şişlik ile ilgili belirtileri arayarak  sizi muayene edecektir.  Genel olarak topuk ağrısına neden olan durumlar, iki ana kategoride toplanırlar: Topuğun alt bölümündeki ağrı ve topuğun arka bölümündeki ağrı.

 

Topuğun Altındaki Ağrı

Bu bölgede ağrılar topuktan başparmağa uzanan plantar fasia olarak adlandırılan adalede oluşur.

 • Topuk Ağrısı Neden Olur?Plantar fasitis (subkalkaneal ağrı): Çok fazla koşma ve zıplama, ayak parmaklarından  topuk kemiğine uzanan adale bantlarının (fascia) inflamasyonuna neden olur. Ağrı topuğunuzun altında ve merkezinde toplanır, başlangıçta orta derecededir, fakat gece boyunca dinlenmenizden sonra ilk adımı attığınızda, aniden şiddetlenir.
 • Topuk Dikeni Plantar fasiitis uzun süre devam ederse fascia doku bantlarının topuğa bağlandığı yerde, bir topuk dikeni (kalsiyum tortusu) şekillenir. Bu kolaylıkla çekilen bir röntgende görülebilir. Tedavi çoğunlukla, plantar fasiitisle aynıdır.
Topuğun Arkasındaki Ağrı

Topuk Ağrısı Sebebleri Nelerdir?Eğer topuğunuzun arkasında ağrı varsa, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı bölgede  enflamasyonu söz konusudur. (Aşil tendinitis) Bu durum, sıklıkla, çok fazla koşma veya topuğun arka kısmına sürten ayakkabıların giyilmesi sonucu ortaya çıkar. Topuk arkasındaki ağrı zamanla, yavaş olarak derinin kalınlaşmasına şiş ve kızarık bir hal almasına sebep olabilir. Topuğunuzun arka kısmının üzerinde topuk ağrısından dolayı dokunmakla hassas ve sıcak hissedilen bir şişlik (çıkıntı) gelişebilir. Ağrı, istirahattan sonraki ilk harekete başladığınızda ortaya çıkar. Varsa çıkıntı, normal ayakkabılar giydiğinizde canınızı yakabilir.

 

Topuk Ağrısı Tedavisinde
 • Probleminize neden olan aktiviteleri durdurarak başlanır.
 • Doktorunuz topuk desteği  veya özel tabanlık  kullanmanızı önerecektir.
 • Gerek plantar fasiitis  gerekse aşil tendinitis için özel germe egzersizleri önerilecektir.Çok kronikleşmiş problemlerde fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyacı olabilir.
 • Ağrı ve şişlik için nonsteroid antienflamatuar ilaçlar önerilecektir.

Bu standart tedavilerden yeteri düzeyde fayda görmeyen hastalarda  biyolojik tedavi olarak adlandırılan özel bir tedavi  uygulanabilir.Bu tedavi de  hastadan alınan kandan ayrıştırılan trombosit (pıhtılaşma hücreleri) hücreleri ağrılı bölgeye  enjekte edilecektir.Trombosit hücrelerinin iyileşmeyi hızlandıran faktörler salgıladığı kabul edilmektedir.Bu faktörlerin iyileşmeyi sağladığı düşünülmektedir.

 Daha detaylı bilgi için lütfen merkezimize başvurunuz.

Topuk Ağrısı Nedir?, Topuk Ağrısının Sebebleri Nelerdir?, Topuk Ağrısı Neden Olur?, Topuk Ağrısı Hakkında Bilmemiz Gerekenler?, Topuk Ağrısı Hakkında Merak Edilenler?, Topuk Ağrısı Türleri Nelerdir?, Topuk Ağrısı Hakkındaki Uzman Görüşleri?, Topuk Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular, Topuk Ağrısı ile Alakalı Bilinmeyenler?, Topuk Ağrısı Konusunda Önemli Noktalar?, Topuk Ağrısı Nedir?, Topuk Ağrısının Sebebleri Nelerdir?, Topuk Ağrısı Neden Olur?, Topuk Ağrısı Hakkında Bilmemiz Gerekenler?, Topuk Ağrısı Hakkında Merak Edilenler?, Topuk Ağrısı Türleri Nelerdir?, Topuk Ağrısı Hakkındaki Uzman Görüşleri?, Topuk Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular, Topuk Ağrısı ile Alakalı Bilinmeyenler?, Topuk Ağrısı Konusunda Önemli Noktalar?.

 

Selim Muğrabi Hakkında

Selim Muğrabi'ye Sorun

Selim Muğrabi Videoları

 • Op. Dr. Selim Muğrabi
 • Diz Protezi
 • Halluks Valgus
 • Halluks Rigidus
 • Düz Tabanlık
 • Morton Nörinoma
 • İçe Basma
 • Doktorunuza Danışın
 • Ayak Cerrahisi Sponsorlarımız
  Copyright © 2009 ayakcerrahisi.com - Web Design By